Efektywny trening siłowy nie jest możliwy bez odpowiedniego sprzętu. Każda siłownia, nawet niewielka i przeznaczona do użytku domowego, musi być wyposażona w ławkę. Jakie są rodzaje ławek do ćwiczeń i jaką ławkę wybrać?

Dobra ławka do ćwiczeń jest idealnym narzędziem do treningu podnoszenia ciężarów, ale może być również wykorzystywana do lżejszych ćwiczeń wzmacniających mięśnie i rzeźbiących sylwetkę. Możliwości wykorzystania ławki zależą od konkretnego modelu:

  1. Ławkatreningowa prosta, płaska - podstawowy i najtańszy rodzaj ławki, która nie posiada żadnej regulacji, a jej powierzchnia jest zawsze równoległa do podłogi. Jest wystarczająca do podstawowych ćwiczeń treningowych.
  2. Ławka treningowaskośna - nadaje się do treningu brzucha. Wiele z nich posiada regulację, dzięki czemu można je ustawić w pozycji płaskiej. Ławka skośna może być również składana.
  3. Ławkatreningowa regulowana - w zależności od modelu może być wyposażona w uchwyty, linki i inne akcesoria. Można ją ustawić pod kątem i na płasko. Pozwala na ćwiczenie klatki piersiowej, brzucha czy bicepsów.
  4. Ławka treningowa pod sztangę - niezbędny element każdej siłowni, ale niekoniecznie domowej. Pozwala na zaawansowane ćwiczenia wszystkich partii ciała, ale zajmuje dużo miejsca i jest trudna do przenoszenia.

Jakie akcesoria?

Ławki treningowe mogą być wyposażone w różne elementy i akcesoria, dzięki którym zwiększymy ich funkcjonalność i poszerzymy zakres możliwych do wykonania ćwiczeń. Do najpopularniejszych akcesoriów należą:

Moderator - najczęściej stosowany w ławkach pod sztangę, pozwala na trenowanie mięśni ramion.

Miejsce na hantle - organizuje przechowywanie hantli, które można umieścić w pobliżu ławki.

Dźwignia - dzięki temu urządzeniu będziemy mogli efektywnie ćwiczyć mięśnie nóg.

Linki do ćwiczeń - urozmaicają ćwiczenie mięśni rąk.

Ławka do ćwiczeń - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Przed zakupem ławki treningowej należy również zwrócić uwagę na kilka kwestii technicznych:

Maksymalne obciążenie ławki -maksymalny ciężar, jaki może działać na ławkę. Weź pod uwagę wagę użytkownika oraz akcesoriów, np. sztangi.

Rodzaj regulacji - niektóre ławki nie posiadają jej w ogóle, inne pozwalają na regulację poszczególnych elementów. Im większy zakres regulacji, tym więcej ćwiczeń będziemy wykonywać.

Stabilna konstrukcja - ławka powinna być ciężka i stabilna, aby gwarantowała bezpieczeństwo.

Materiał - najlepiej, aby ławka była wykonana z profili stalowych.

Certyfikaty - świadczą o bezpieczeństwie użytkowania. Większość sprzętów posiada certyfikat EN 957.

Sposób montażu - warto wybrać ławkę, którą zmontujemy i rozłożymy samodzielnie, bez pomocy innych osób.

Ilość zajmowanego miejsca - ławka nie musi zajmować całego pomieszczenia i nawet jeśli mamy dużo wolnej przestrzeni, warto przeznaczyć ją na więcej sprzętów.