Dziś piesze wędrówki są bardzo popularne. Wystarczy spojrzeć na chodniki w miastach lub leśne ścieżki w cieplejsze dni, by zobaczyć, jak wiele osób maszeruje ze specjalnymi kijkami w rękach. Góry również pełne są wędrowców, którzy wspomagają się tego typu sprzętem. Ale tak naprawdę chodzenie po płaskim terenie i po górach to dwie różne dyscypliny, więc potrzebują też zupełnie innych akcesoriów. W mieście czy lesie sprawdzą się kijki nordic walking, natomiast w górach trzeba zabrać kije trekkingowe. Co warto o nich wiedzieć?

Nordic walking i trekking to aktywności fizyczne na świeżym powietrzu, niezwykle korzystne dla zdrowia. Obie pobudzają do pracy wszystkie partie ciała, wzmacniają mięśnie, ułatwiają odchudzanie, wspomagają funkcjonowanie układu krążenia i układu odpornościowego, a także pomagają oderwać się od codzienności. Ważne jest jednak, aby je od siebie odróżnić. Nordic walking odbywa się na płaskim terenie i jest mniej wymagający niż trekking, który często odbywa się w trudnych warunkach, np. w górach. Dlatego na nordic walking decydują się zazwyczaj osoby starsze, podczas gdy trekking jest domeną młodszego pokolenia. W obu sportach potrzebne są jednak odpowiednie kijki.

Kije trekkingowe

Podczas wędrówek po górach lub innym trudnym terenie nie można obejść się bez odpowiednich kijków. Pomagają one odciążyć kolana i kręgosłup podczas wspinaczki, a także zapewniają użytkownikowi bezpieczeństwo. Będą szczególnie przydatne dla osób, które podróżują z ciężkimi plecakami, ale przydadzą się także mniej obciążonym turystom. Czym powinny charakteryzować się dobre kije trekkingowe?

  1. Czym powinny charakteryzować się dobre kije trekkingowe?

  2. Kije trekkingowe mogą być wykonane z aluminium lub włókna węglowego. Pierwszy materiał jest bardziej wytrzymały, drugi jest znacznie lżejszy.

  3. Najlepiej wybierać kije trekkingowe z końcówkami karbidowymi, czyli widiowymi. Jest to materiał najbardziej odporny na ścieranie.

  4. Kije mogą składać się z kilku segmentów. Dobrze jest wybrać kije trekkingowe 3-segmentowe, które po złożeniu są najłatwiejsze w transporcie.

  5. Polecamy kije z piankową rączką, która jest wygodna i przyjemna w dotyku.

  6. Bardzo ważny w kijach jest również system blokowania, dzięki któremu kije nie złożą się podczas wędrówki. Warto postawić na produkty z zewnętrzną dźwignią.

Kije do nordic walking

Nordic walking wywodzi się ze Skandynawii, ale obecnie jest bardzo modny również w Polsce i innych krajach. Kije do nordic walking to produkty przeznaczone specjalnie do chodzenia po płaskim terenie, dlatego nie należy ich mylić z kijami trekkingowymi. Jakie kije do Nordic Walking warto kupić, aby móc spokojnie poruszać się po chodnikach i ścieżkach?

  1. Początkującym miłośnikom Nordic Walking polecamy tańsze kije aluminiowe. Droższe kije karbonowe to dobry produkt dla bardziej zaawansowanych użytkowników.
  2. Najlepiej wybierać kije z wolframowymi końcówkami, które są bardzo wytrzymałe. Jeśli chcemy poruszać się po asfalcie, warto zaopatrzyć się w gumowe nakładki.
  3. Najwygodniejsze są rękojeści korkowe, ale stosowane głównie w droższych produktach. Kije do nordic walking mogą mieć również elastomerowe rękojeści lub najtańsze plastikowe.

Warto uprawiać nordic walking lub trekking. Jest to bardzo dobre dla zdrowia dyscypliny, a dodatkowo poprawiają samopoczucie. Aby ułatwić sobie marsz, należy wyposażyć się w porządne kije. Wybór nie jest jednak łatwy, ponieważ producenci oferują bardzo różnorodne produkty. Kije trekkingowe powinny być wykonane z aluminium lub włókna węglowego, z widiowymi końcówkami, 3-segmentowe i z piankowymi uchwytami. Dobre kije do Nordic Walking wykonane są z włókna węglowego, mają wolframowe końcówki, korkowe rękojeści i zdejmowaną rękawiczkę.