Szczyty klimatyczne to odbywające się co roku forum dyskusyjne, w którym biorą udział przedstawiciele większości państw na świecie. Mają one na celu zapobieganiu działań wpływających negatywnie na środowisko i klimat. Które z nich były najważniejsze i jakie były ich główne ustalenia?

Szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow

Szczyt klimatyczny COP 26 (ang. 2021 United Nations Climate Change Conference) to jedno z najważniejszych wydarzeń klimatycznych w 2021 roku. Wzięli w nim udział państwowi delegaci, szefowie rządów i głowy państw, spotykając się podczas konferencji w Glasgow, aby debatować o zmianie klimatu i jej przeciwdziałaniu. Głównym tematem szczytu były odnawialne źródła energii oraz zmniejszenie emisji z węgla, a podczas konferencji uczestnicy podpisali tzw. “pakt klimatyczny z Glasgow” - pierwsze w historii porozumienie polityczne obejmujące konkretne działania mające na celu redukcję emisji z węgla, która jest największą przyczyną powstawania gazów cieplarnianych. Wierzy się, że działania te wspomogą kontrolę nad globalnym ociepleniem. 

Szczyt klimatyczny COP 21 w Paryżu

Jednym z najważniejszych szczytów klimatycznych był również ten odbywający się w Paryżu w 2015 roku. Na COP 21 wszystkie uczestniczące w nim państwa podpisały porozumienie, zgodnie z którym kraje zobowiązały się do utrzymania globalnego ocieplenia na poziomie nie wyższym niż 2 st. Celsjusza. Zgodnie z umową paryską kraje zobowiązały się do przedstawienia co pięć lat planów krajowych określających, jak bardzo i w jaki sposób zamierzają ograniczyć swoje emisje. 

 
Wolontariusz trzyma w rękach globus - planetę Ziemię