Trening EMS pobudza mięśnie do pracy poprzez ich elektrostymulację. Dzięki tej nowoczesnej technologii odchudzanie nie musi być okupione hektolitrami potu, a budowanie masy mięśniowej jest niemal bezbolesne. Trening z użyciem stymulatora EMS buduje siłę, poprawia kondycję i spala tkankę tłuszczową szybciej niż tradycyjne ćwiczenia. Sprawdź, na czym polega elektrostymulacyjny trening mięśni i jakie daje efekty.
Trening EMS, czyli Elektryczna Stymulacja Mięśni, to ćwiczenia fizyczne wykonywane z wykorzystaniem nowoczesnej technologii elektrostymulacji mięśni. Trening taki polega na podłączeniu osoby ćwiczącej do specjalnie skonstruowanego stroju wyposażonego w elektrody, które pomagają mózgowi wysyłać impulsy do mięśni. Dzięki temu mięśnie pracują niemal tak samo jak podczas zwykłego treningu, ale impulsy, które trafiają do mózgu są wysyłane z jeszcze większą efektywnością.
Trening z elektrostymulatorem EMS jest w Polsce coraz bardziej popularny. Praktykuje się go na siłowniach, w salonach kosmetycznych i klinikach rehabilitacyjnych.
Dowiedz się, czym dokładnie jest trening EMS i czy warto z niego korzystać. Czytaj więcej na: https://ems2020.pl/
Na czym polega trening EMS?
Przed rozpoczęciem treningu EMS wykonujemy analizę składu ciała, a trener dobiera odpowiedni rodzaj ćwiczeń, który jest dopasowany do naszej kondycji i celów treningowych, które chcemy osiągnąć.
Po badaniu i wywiadzie, zakładamy specjalnie przygotowaną kamizelkę, pas biodrowy oraz opaski na uda i ramiona, do których przymocowane są elektrody. Tak ubrani wykonujemy ćwiczenia zalecone przez trenera. Impulsy elektryczne mają za zadanie wspomagać pracę mózgu, który wysyła impulsy do neuronów znajdujących się w mięśniach i w ten sposób aktywuje je do pracy.
Każdy impuls przekazywany jest z inną częstotliwością dobraną dla danej grupy mięśniowej. Impulsy generowane podczas treningu mają takie same parametry jak impulsy generowane przez ludzki mózg, są więc całkowicie nieszkodliwe, bezpieczne dla zdrowia i co bardzo ważne - bezbolesne.
20-minutowa elektrostymulacja mięśni zastępuje 3-godzinny trening na siłowni.

Najważniejsze zalety elektrostymulacji mięśni
Do najważniejszych zalet treningu EMS należy jego krótki czas trwania i szybkie efekty. EMS trwa zaledwie 20 minut i może być wykonywany nawet raz w tygodniu. EMS stymuluje średnio 150 razy więcej skurczów mięśni niż tradycyjny trening i spala do 1200 kcal, dzięki czemu odchudzanie przebiega trzykrotnie szybciej niż w przypadku tradycyjnych ćwiczeń.
Dużą zaletą EMS jest również łatwość wykonania, ponieważ podczas treningu EMS wybierane są raczej podstawowe ćwiczenia fizyczne. Ogromną zaletą tego typu treningu jest brak ryzyka kontuzji. Każdy trening wykonywany jest pod okiem instruktora, który dba o bezpieczeństwo oraz monitoruje postępy i przebieg naszych treningów.
Podczas treningu elektrostymulacyjnego angażowanych jest aż 8 grup mięśniowych, a do wysiłku pobudzane są nawet te leżące w głębi ciała. Pobudzenie ich do pracy podczas standardowego treningu jest znacznie trudniejsze, a czasem wręcz niemożliwe.
Jakie są efekty treningu EMS?
Efekty treningu z użyciem stymulatora EMS widoczne są po 4-6 tygodniach, a pierwsze efekty pojawiają się już po pierwszym treningu. Rezultaty zależą od celu treningowego, według którego trener dobiera ćwiczenia mające na celu stymulację wybranych partii mięśniowych.
Dla kogo jest EMS, a kto powinien go unikać?
Trening EMS jest odpowiedni zarówno dla osób, które już ćwiczyły, jak i dla tych, które dopiero zaczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną. EMS pozwala zaoszczędzić sporo czasu, ponieważ trwa tylko około 20 minut, czyli co najmniej trzy razy krócej niż zwykły trening na siłowni.
EMS będzie idealny dla osób, którym zależy na szybkich efektach osiąganych w stosunkowo krótkim czasie. Pierwsze efekty treningu z elektryczną stymulacją mięśni są widoczne po około miesiącu. Trening EMS stosowany jest nie tylko przez amatorów, ale również przez osoby z dużym doświadczeniem sportowym, takie jak piłkarze czy mistrzowie świata w boksie.
Pomimo tego, że elektrostymulacja mięśni jest bezpieczna, z treningu nie powinny korzystać kobiety w ciąży, ponieważ wpływ impulsów na rozwój płodu nie został dokładnie zbadany. Osoby posiadające sztuczne rozruszniki serca również powinny unikać EMS, gdyż może on zaburzać ich działanie. Pacjenci z nadciśnieniem, epilepsją, cukrzycą i miażdżycą również muszą unikać treningu z elektrostymulatorem, ponieważ może on zagrażać ich zdrowiu.