Nowoczesne technologie sprawiają, że na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych urządzeń. Bez wielu z nich nie wyobrażamy sobie już życia, ale wiele z nich można zaliczyć do gadżetów, a są one uwielbiane przez niemal wszystkich. Tak właśnie zegarki do biegania postrzegane są jako ciekawe gadżety, ale osoby, które zdecydowały się na zakup modeli dedykowanych biegaczom uważają, że zyskały nową jakość przyjemności z uprawiania tego sportu.

Duża ilość modeli dostępnych na rynku często zamiast pomagać, może powodować problemy z wyborem najlepszego modelu. Zdarza się, że niektórzy biorą pod uwagę cenę, jaką muszą zapłacić za taki zegarek. Niektórzy najpierw decydują się na tańsze modele, aby stwierdzić, czy taki gadżet będzie dla nich przydatny. Warto więc wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze zegarka do biegania i jak je porównywać. Ilość funkcji jest różna, dlatego uznałem, że do tych niezbędnych należy przynajmniej posiadanie GPS.

Dla przyjemności czy ciężkich treningów?

Jeśli ktoś biega dla przyjemności, rekreacyjnie, to proste, podstawowe modele zegarków powinny mu wystarczyć. Natomiast osoby, które postanowiły uprawiać bieganie jako sport, powinny wybrać model, który mierzy tętno, bo ten pomiar jest bardzo ważny.

Ile kilometrów będziesz pokonywać?

To pytanie nie jest bezsensowne, bo od długości trasy zależy czas biegu. Niestety, zegarki mają baterie o różnej pojemności, co oznacza, że ich maksymalny czas pracy jest różny. Droższe modele mogą bez problemu działać nawet przez kilkanaście godzin, a na rynku są też takie, których producenci deklarują, że mogą działać nawet przez kilka dni. Tutaj jednak dane producenta należy traktować bardzo optymistycznie, bo jeśli warunki pogodowe będą mniej optymalne, to czas pracy sprzętu znacznie się skróci.

zegarek na rękę

Góry - modele turystyczne

Niektóre modele zegarków posiadają takie funkcje jak wysokościomierz i planowanie trasy. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które uwielbiają górskie wędrówki, ponieważ zawsze mogą sprawdzić, gdzie się znajdują lub wgrać do zegarka wcześniej zaplanowaną trasę, oczywiście jeśli dany model posiada taką funkcję. Dobrym pomysłem jest wybór zegarków z wysokościomierzem kreskowym, który jest dokładniejszy od pomiaru wysokości mierzonej przez GPS. Dają one znacznie lepsze wyniki, jednak w przypadku nagłych zmian pogody, a co za tym idzie zmian ciśnienia atmosferycznego, mogą nie sprawdzić się zbyt dobrze.

Triathlon - model wielofunkcyjny

Jeśli chcesz startować w zawodach takich jak triathlon, zdecydowanie powinieneś wybrać nieco inny model zegarka. Czym powinien się on charakteryzować? Powinieneś wybrać model, który mierzy dystans podczas pływania, co oznacza również, że jest jednocześnie wodoodporny. Jeśli wybierzesz zegarek z wbudowanym trybem multisport, nie będzie problemu, aby trenować z nim do takich zawodów lub po prostu w nich uczestniczyć. Ważnym czynnikiem jest tutaj również czas pracy baterii, gdyż modele przeznaczone dla osób trenujących te dyscypliny mają zazwyczaj bardzo pojemne, a co za tym idzie dłużej działające baterie.