Istnieje wiele różnych opinii na temat naszego obiadu i czasu, w którym go spożywamy. Ale jaka jest prawda na ten temat? Czy jedzenie po 20:00 jest naprawdę takie złe? Oto kilka odpowiedzi od dietetyków.

Nie ma jednej ustalonej godziny, która jest idealna na zjedzenie kolacji. To, o której godzinie powinniśmy zjeść ostatni posiłek w ciągu dnia, zależy od naszego trybu życia. Jeśli ktoś wstaje bardzo wcześnie rano, może zjeść kolację np. o 17:00. Natomiast osoby, które kładą się spać późno w nocy, mogą zjeść kolację nawet o 22.00. Większość dietetyków twierdzi, że trzy godziny przed snem to najlepszy czas na zjedzenie kolacji.

Kolejną ważną rzeczą jest pamiętanie, że powinniśmy jeść tylko wtedy, gdy jesteśmy głodni. Czynniki zewnętrzne, takie jak np. wyjście z przyjaciółmi, nie mogą być powodem zjedzenia kolacji, kiedy tak naprawdę nie czujemy głodu. W takiej sytuacji nasz organizm nie potrzebuje kalorii, a są one magazynowane w postaci tłuszczu.

Zdrowa kolacja

Czas, w którym jemy nie jest tak ważny jak rodzaj jedzenia i jego ilość. Obfite kolacje nie są dla nas korzystne, gdyż w nocy po prostu nie potrzebujemy dużo energii. Co więcej, jeśli zdecydujemy się na spożywanie tłustych i wysokotłuszczowych posiłków wieczorem, będą one trawione znacznie wolniej, a także mogą powodować refluks czy zgagę. Dodatkowo po takiej kolacji możemy czuć się rano zmęczeni. Jakich potraw powinniśmy więc unikać? Na przykład posiłków bogatych w węglowodany, składających się z makaronów, pieczywa czy potraw smażonych.

Jeśli zjemy kolację wczesnym wieczorem, możemy czasem czuć się głodni w nocy. Nie jest to nic złego i możemy zjeść jakąś przekąskę, ale pamiętajmy, że musi być ona dobrej jakości i niewielka. Przekąska po kolacji powinna być na bazie białka, np. pełnoziarniste krakersy, jogurt grecki, odrobina migdałów, ser typu string lub masło migdałowe z jabłkiem. Co więcej, nawet po przekąsce nie powinniśmy kłaść się do łóżka przez co najmniej godzinę.

Rozkład posiłków nie jest tak ważny jak ich regularność, dlatego należy zrobić wszystko, aby śniadanie, obiad i kolację jeść o odpowiednich porach. Oczywiście, każdy z nas ma takie dni, kiedy rano jemy tylko obiad i nie jemy nic do późnego popołudnia. Należy jednak pilnować, aby nie zdarzało się to zbyt często, gdyż nasz organizm może w ten sposób zatracić sygnały głodu i sytości.