Urządzenia elektroniczne towarzyszą nam na każdym kroku. Korzystamy z nich w podróży, na wakacjach czy w czasie wolnym. Zwłaszcza w czasach blokady komputer i telefon stały się niezbędnymi narzędziami pracy. Wiele osób pracuje obecnie zdalnie z domu, gdzie wykonują swoje bieżące obowiązki. Stacjonarna praca lub nauka w domu sprzyjają brakowi czasu, a ograniczenia epidemiologiczne dodatkowo ograniczają ruch. Z tego powodu rośnie liczba osób, które czują się uzależnione od Internetu lub telefonu. Uzależnienie od Internetu i telefonu dotyka ludzi w każdym wieku. Trudno jest je jednak rozpoznać, ponieważ korzystanie ze smartfonów czy sieci jest tak powszechne, że robi to praktycznie każdy. Problem zaczyna się wtedy, gdy nie potrafimy żyć bez ciągłego korzystania z naszych urządzeń, a gdy jesteśmy ich pozbawieni wpadamy w szał lub histerię. Brak dostępu do elektroniki, który wywołuje bardzo skrajne emocje, może wymagać leczenia w specjalnym ośrodku leczenia uzależnień.

Fonohonizm: co to jest? Pierwsze objawy uzależnienia od telefonu

Fonohonizm powoli można uznać za chorobę cywilizacyjną. Smartfony to wspaniałe urządzenia, które pozwalają pozostać w kontakcie ze światem i bliskimi, jednak obserwuje się wzrost uzależnień od telefonu, co można uznać za konsekwencję rozwoju technologii i komunikacji. Trudno jest jednak dostrzec granicę pomiędzy prawidłowym korzystaniem z telefonu a uzależnieniem. Często pierwsze oznaki są bagatelizowane i dopiero, gdy uzależnienie zaczyna utrudniać codzienne życie, problem zostaje zauważony. Fonofobia jest również powiązana z FOMO (ang. Fear of Missing out - lęk przed ograniczeniem dostępu do informacji, przed odcięciem od wiadomości.

Ośrodek leczenia uzależnień

Uzależnienie to może objawiać się zarówno u dzieci, np. poprzez ciągłe śledzenie mediów społecznościowych, aby być na bieżąco, jak i u dorosłych, którzy nieustannie sprawdzają wyniki giełdowe czy liczbę osób zarażonych koronawirusem.

Objawy uzależnienia od telefonu:

ciągły przymus korzystania z telefonu,

- spędzanie dużej ilości czasu przed ekranem smartfona,

- zdenerwowanie, gdy telefonu nie ma w pobliżu i nie można po niego swobodnie sięgnąć,

- zaniedbywanie codziennych obowiązków na rzecz korzystania z telefonu,

- lęk przed rozładowaniem lub uszkodzeniem urządzenia,

- obniżone wyniki w nauce u dzieci,

- problemy zawodowe i osobiste u dorosłych.

Uzależnienie od Internetu, gier online. Kiedy zapala się lampka ostrzegawcza?
Internet otworzył przed nami niesamowite możliwości. Mamy dostęp do wielu informacji, możemy komunikować się z ludźmi z całego świata, możemy efektywnie pracować lub uczyć się, a także korzystać z rozrywki. Kiedy jednak wirtualny świat zaczyna nas fascynować bardziej niż rzeczywistość, mogą pojawić się pierwsze problemy. Sygnałem powinien być brak zainteresowania codziennymi sprawami (w zaawansowanym stadium uzależnienia gracz czy internauta może nawet nie odczuwać głodu i rezygnować z jedzenia, by spędzać czas w sieci). Sygnałem jest oczywiście przedłużający się czas spędzany przed ekranem komputera, zaniedbywanie swoich spraw i obowiązków.

Inne objawy, które powinny zwrócić uwagę to:

- trudności z koncentracją,

- porzucanie hobby i zainteresowań na rzecz Internetu,

- zaniedbywanie obowiązków szkolnych, zrywanie przyjaźni i zaniedbywanie relacji rodzinnych,

- brak świadomości czasu spędzonego w wirtualnej rzeczywistości,

- pozostawanie do późnych godzin nocnych, aby grać w gry lub surfować po sieci,

- rosnąca liczba bójek związanych z korzystaniem z Internetu,

- wydawanie pieniędzy na zakup ulepszeń do gier,

- agresja i niechęć, gdy dostęp do Internetu jest ograniczony,

- niechęć do wychodzenia z pokoju lub domu w celu dłuższego przebywania z dala od komputera.

Warto podjąć działania, jeśli zauważymy u siebie lub bliskiej osoby opisane powyżej objawy. Uzależnienie od Internetu i gier można pokonać, ale potrzebna jest kompleksowa pomoc, która pomoże odbudować chęć uczestniczenia w realnym świecie i powrotu do niego.