Medycyna estetyczna w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność ze względu na małą inwazyjność zabiegów oraz szeroki zakres działania - od korekcji zmarszczek, przez powiększanie ust, po modelowanie policzków. Medycyna estetyczna w Polsce nie jest odrębną specjalizacją medyczną, dlatego wszystkie tego typu zabiegi może wykonywać każdy lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu.
Medycyna estetyczna obejmuje mało inwazyjne i bezpieczne zabiegi, dzięki którym można skutecznie poprawić mankamenty urody, nie wyłączając się z codziennej aktywności. Medycyna estetyczna wypełnia lukę pomiędzy chirurgią plastyczną a kosmetologią. Poprzez ingerencję w głębsze warstwy skóry przy stosunkowo niewielkim obciążeniu organizmu pozwala osiągnąć lepsze efekty wizualne niż w przypadku zabiegów kosmetycznych.

Jaka jest definicja medycyny estetycznej?

Medycyna estetyczna z definicji jest dziedziną medycyny zajmującą się zapewnieniem wysokiej jakości życia osób zdrowych poprzez podejmowanie działań profilaktycznych mających na celu zapobieganie starzeniu się skóry, a w kolejnym etapie działań rekonstrukcyjnych mających na celu przywrócenie stanu sprzed tego procesu. Medycyna estetyczna obejmuje leki na receptę oraz zabiegi nieinwazyjne lub małoinwazyjne. Jedynym i nadrzędnym celem medycyny estetycznej są działania poprawiające atrakcyjność fizyczną pacjenta. Dowiedz się więcej: klinikamurano.com.

Medycyna estetyczna i kosmetologia

Chirurgia plastyczna, medycyna estetyczna i kosmetologia obejmują ten sam zakres działań mających na celu zapewnienie wysokiej jakości życia zdrowych ludzi poprzez zapobieganie starzeniu się skóry i korekcję różnych defektów, jednak każda z tych dziedzin posługuje się zupełnie innymi metodami. Zabiegi medycyny estetycznej są mniej inwazyjne i bezpieczniejsze niż w przypadku chirurgii plastycznej. Wykonywane są w trybie ambulatoryjnym, bez użycia skalpela, nie wymagają pobytu w szpitalu ani długiej rekonwalescencji. Zabiegi medycyny estetycznej wymagają jedynie niewielkich nacięć i nakłuć oraz znieczulenia miejscowego. Ponadto medycyna estetyczna zajmuje się skórą, tkanką podskórną, uzębieniem i równowagą hormonalną, wykorzystując w dużym stopniu zdolności organizmu do samoregeneracji. W porównaniu z zabiegami kosmetycznymi, które działają tylko powierzchownie, medycyna estetyczna jest bardziej inwazyjna, ponieważ aktywizuje skórę do odnowy poprzez ingerencję w jej głębsze warstwy, co czyni ją bardziej skuteczną.
Medycyna estetyczna

Zabiegi medycyny estetycznej

Wskazania do zabiegów medycyny estetycznej mogą mieć różny charakter - odpowiednio wcześnie rozpoczęte mogą stymulować skórę, zapewniając jej wzmożoną regenerację i zapobiegając oznakom starzenia. Inną grupę stanowią zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej, wypełniaczy tkankowych na bazie kwasu hialuronowego i różnego rodzaju modyfikatorów wzrostu tkanek, a także przeszczepy własnego tłuszczu lub płytek krwi. W zakres medycyny estetycznej wchodzi cała gama zabiegów na różne partie ciała. Są to m.in. konturowanie ust, wypełnianie zmarszczek i bruzd, ujędrnianie i odmładzanie skóry, redukcja przebarwień, likwidacja nadmiaru tkanki tłuszczowej, cellulitu i rozstępów, usuwanie blizn potrądzikowych i pooperacyjnych, poprawa kształtu twarzy, redukcja cieni pod oczami, usuwanie znamion i brodawek.

Medycyna estetyczna - specjalizacja

Obecnie zabiegi medycyny estetycznej legalnie może wykonywać tylko lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu. W polskim systemie edukacji nie ma specjalizacji z medycyny estetycznej, dlatego niezależnie od specjalizacji każdy lekarz może zajmować się wykonywaniem tych zabiegów, pod warunkiem, że posiada samokształcenie w tym kierunku. W celu rozwoju tej młodej gałęzi medycyny w Polsce powstały studia podyplomowe dla lekarzy z zakresu medycyny estetycznej. Ze względu na brak regulacji prawnych dotyczących zakresu umiejętności i wiedzy, jakie musi posiadać lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej, pracę w tym charakterze można podjąć nie tylko po ukończeniu studiów podyplomowych, ale także kilkudniowego szkolenia prowadzonego często przez producentów lub dystrybutorów urządzeń i preparatów stosowanych podczas zabiegów.